BÜYÜK BALKAN TURU

Büyük Balkan Turu 8 gece 9 gün

Otobüs ile, 6 akşam yemeği dahil konaklama

24/7-2/8 & 21/8-30/8 & 18/9-27/9 & 2/10-11/10 & 23/10-1/11

1. Gün Cumartesi:  İSTANBUL – TEKİRDAĞ – İPSALA

Akşam saat 23:00 Kadıköy evlendirme dairesi önü, 23:30’da Mecidiyeköy Ziraat Bankası önü, 23:45 Bakırköy Ömür Plaza önünden hareket ile İpsala gümrüğüne hareket.  Gümrük ve Pasaport işlemlerinin ardından Yunanistan’a devam.. Geceleme yolda..

2. Gün Pazar: SELANİK

Serbest kahvaltı sonrası yapılacak panoramik Selanik şehir turunda Ag Dimitrios Kilisesi, Osmanlı hükümet konağı, Büyük önder Atatürk’ün doğduğu ev, Yedikule, Aristoteoles Üniversite Kampüsü, Helexpo International Fuar alanı, İmparator Galerius Takı, Rotonda-Hortacı Camii, Aristotelus Meydanı, Bey Hamamı, Bedesten, Murat Paşa Camii, Liman idaresi binası, Ladadika (Yağhaneler), Yahudi anıtı, Kordon boyu,  Beyaz Kule, bulunmaktadır. Gezi sonrası otelimize yerleşme ve serbest zaman. Akşam istek halinde extra Taverna eğlencesi. Konaklama otelimizde.

3. Gün Pazartesi: SELANİK - ÜSKÜP – MANASTIR – OHRİD

Otelde alacağımız erken  kahvaltı sonrası Üsküp’e hareket. Varışta yapılacak panoramik şehir turunda tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş, taş sokakları ve tarihi binaları ile Türk Çarşısı, Vardar Nehri, Kale, 6. yy.’dan kalma Taş Köprü, Türk ve Yahudi mahalleleri, Davut Paşa Külliyesi, Mustafa Paşa Camii,  Çifte  Hamam,  Sulu  Han,  Kapan  Han,  Kurşunlu  Han,  Saat  Kulesi,  Makedonya Meydanı, eski ve yeni tren istasyonları, Hükümet binası, Meclis, 17. yy.’dan kalma St. Spas Kilisesi, Rahibe Teresa Anıtı, Rahibe Teresa’nın Evi görülecek yerler arasındadır. Tur sonrası serbest öğle yemeği. Yemek sonrası Manastır (Bitola)’ya hareket. Varış ile birlikte panoromik şehir turunda Türk Çarşısı, Bedesten, İshak Camii,  Yeni Cami, Haydar Kadı Camii ile gezinin en duygusal anlarını yaşayacağınız Atatürk’ün mezun olduğu Askeri İdadi ve Atatürk Müzesi gezilecektir (giriş ücreti 3 €). Burayı gezdikten sonra Ohrid’e hareket. Yol üzerinde İttihat ve Terakki cemiyetinin yöneticilerinden Resneli Niyazi’nin evini ziyaret ediyoruz. Sonrasında Ohrid. Varış saatimize göre Ohrid şehir turu. Tur sırasında Bizans’ın Ohrid’deki en önemli kilisesi St. Panteleymon, günümüzde hala konserler için kullanılan Aya Sofya Kilisesi ve Roma döneminden kalma amfi tiyatro, Car Samuel Kalesi, St. Bogorodica Perivlerta, 4. yüzyıl kiliseleri Keşanlı İmareti, Kuloğlu ve Emin Mahmut Camileri, Çınar Meydanı, Ohrid Halveti Tekkesi görüldükten sonra otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. 

 

4. Gün Salı: OHRİD GÖLÜ – ELBASAN – TİRAN 

Kahvaltı sonrası Otelden  hareket. Bir önceki günden kalan yerleri gezdikten sonra alışveriş için 2 saat serbest zaman. Buluşma saatinde hareket ile Struga gümrüğünden Arnavutluk’a giriş. Yol üzerinde Arnavutluğn sanayi şehri Elbasan panaromik olarak görülecektir. Sonrasında Tiran. Arnavutluk’un başkenti Tiran’da yapacağımız panoramik şehir turunda, Ethem Bey Camii, Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli ve Meydanı, Janna Nehri görülecek yerler arasındadır. Tur sonrası serbest öğle yemeği.  Otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

5. Gün Çarşamba: TİRAN - İŞKODRA - ST. STEFAN -  BUDVA - KOTOR - DUBROVNİK - TREBINJE

Kahvaltı sonrası Dubrovnik’e hareket. Yol üzerinde bir  zamanlar  balıkçıların  yerleşim  yeri  iken  günümüzde  restorasyon  çalışmaları  ile  turizme kazandırılan muhteşem St Stefan’ı panoramik noktadan fotoğrafladıktan sonra muhteşem sahilleri, çok renkli gece hayatı ile Balkanlar’ın en ünlü tatil merkezlerinden Budva  Panoromiş olarak gezdikten sonra önemli tarih ve doğa cenneti ve turistik cazibe merkezi durumunda bulunan Kotor. Stari Grad’da (Eski Şehir-Kale) yürüyerek yapacağımız turda bu şirin beldeyi fotoğraflama imkanı bulacaksınız. .  Daha sonra  dünyanın  en  genç devletlerinden Karadağ’a giriş. Ve Dubrovnik. UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi'ne alınmış eski şehir meydanda  yürüyerek akşam turu olarak yapacağımız tur esnasında Kuleler, muhteşem surlar, 14. yy.'dan kalma ve dünyanın en eski eczanesine de ev sahipliği yapan Francis Manastırı,  Rector  Sarayı,  şehir  kapıları  görülecektir. Tur bitimi ile birlikte konaklama yapacağımız Trebinje’ye geçiyoruz. Otelimize yerleşme ve akşam yemeği otelimizde.

 

6. Gün Perşembe: TREBINJE – MOSTAR - SARAYBOSNA 


Kahvaltı sonrası Mostar`a hareket. Mostar’a varışta yürüyerek yapacağımız şehir turumuzda Mostar Köprüsü görülecektir, Mimar Hayreddin tarafından 1557 yılında inşa edilen köprü Osmanlı mimarisinin bir şaheseridir. Köprü 1992 yılında cereyan eden savaşta Hırvat topçusu tarafından yıkılmış, ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin de büyük katkılarıyla 2004 yılında yeniden hizmete açılmıştır. Fotoğraf molasından sonra Koska Mehmet Paşa Camii'ni görüyoruz., Gezi bitiminde Saraybosna’ya hareket. Varışta yapacağımız panoramik şehir turunda Avrupa’nın en müstesna çarşısı Başçarşı, Osmanlı döneminden beri faaliyete devam eden Kurşunlu Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın akrabası Hüsrev Bey Camii, Saat Kulesi, Saraybosna’da Katolik Katedrali, Ortodoks Kiliseleri ve Musevi Sinagogu, I. Dünya Savaşı’nın çıktığı Latin Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Han’a atfedilen Fatih Camii’ni görüp Fatih Sultan Mehmet’in şehre girdiği kapıdan geçerek Osmanlı Çeşmesinden su içiyoruz. Tur bitiminde otelimize transfer, odalara yerleşme, akşam yemeği ve geceleme.

 

7. Gün Cuma: SARAYBOSNA - BELGRAD 

Kahvaltı sonrası Belgrad’a hareket. Varışa istinaden yapılacak panoramik Belgrad şehir turunda Kale Meydanı, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi, Stefan Lazerevic Anıtı, Nebojsa Kulesi, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan görülecek yerler arasındadır. Tur bitiminde arzu edenlerle Ekstra Tuna ve Sava nehirlerinde tekne turu yapılacaktır (15 Euro). Otele yerleşme, akşam yemeği ve geceleme.

 

8. Gün Cumartesi: BELGRAD - SOFYA - PLOVDİV


Kahvaltı sonrası Sofya’ya hareket. Sofya panoramik şehir turunda göreceğimiz yerler arasında Balkanların en büyük kilisesi olan Alexsander Nevski Katedrali, Milli kütüphane, Sofya Üniversitesi, eski Kraliyet Sarayı, neo klasik stilde yapılmış olan Milli Bulgar Tiyatrosu, Arkeoloji Müzesi, Eski Sofya – Sendika şehri, Rotonda Kilisesini sayabiliriz. Meclis binasının yanından yürüyerek Sofya Heykeline panoramik bakış ve fotoğraf molasının ardından, Sofya’nın simgesi olan Banyabaşı Camiini ziyaret ediyoruz. Serbest alınacak öğle yemeğinden sonra Plovdiv’e hareket. Plovdiv’e varışımız geç saate kalırsa otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. 

9. Gün Pazar: PLOVDİV – EDİRNE – ISTANBUL - ANKARA

Kahvaltı sonrası Plovdiv şehir turu.  Plovdiv, uzun geçmişinde İslam-Türk kültürüne büyük hizmetler sunmuştur. 4000 yıl önceden beri yaşamın devam ettiği şehirdir. Mükemmel modern ve eski çağların mimarisini birleştiren yer olarak bilinir. Eski Plovdiv adındaki şehrin en eski bölümü – Nöbet Tepe üzerinde bulunuyor. Panoramik tur esnasında Bizans, Yunan ve Osmanlı devletlerinin bıraktığı izleri, şehrin alışveriş  merkezlerini, koruma altındaki eski şehri göreceğiz. Şehrin en hareketli alışveriş ve eğlence merkezi olan Batenberg Caddesi, Kuyumcuoğlu evi,  (etnografya   müzesine   çevrilmiş), Plovdiv’e özel en mükemmel simetrik ev örneği, Balabanov evi (orijinal ev düzenlemesiyle, günümüzde her türlü kültür faaliyetlere ev sahipliği yapıyor) ve Georgi Mavridi´nin evi. Eski Roma çağından kalma Antik amfitiyatro, Djumaya camisi, Plovdiv´in en eski kiliselerinden Aya Konstantin, Elena ve Aya Nedelya. Panoromik olarak görülecektir. Gezi sonrası Türkiye’ye hareket. Kapıkule sınır kapısındandan Türkiye’ye giriş ve İstanbul’a varış. Turumuzun sonu.

 

Fiyat: 2 ve 3 kişilik odalarda kişi başı 525 € (4.032 TL)

Tek kişilik oda farkı 175 € (1.344 TL)

*** 08/06/2020 tarihindeki Merkez Bankası kuru ile hesaplanmıştır. Ödeme yaptığınız günkü kurlar geçerlidir. Döviz olarak verilen turlarımızın fiyatları Merkez Bankası Döviz satış kuruna göre değişiklik gösterebilir.

 

Fiyata dahil olan servis ve hizmetler; Özel otobüs ile seyahat, Selanik’te oda + kahvaltı, diğer şehirlerde oda + kahvaltı + akşam yemeği dahil konaklama, Profesyonel rehberlik, Programdaki panoromik şehir turları, 1/6/2020 tarihine göre uygulanan ülkelere giriş vergileri, mesleki sorumluluk sigortası, KDV dahildir. Otobüs içi ikram otoriteler tarafından yasaklanmıştır. 

Fiyata dahil olmayan servis ve hizmetler; Yurt dışı çıkış fonu 50 TL, Yunanistan vize harcı ve hizmet bedeli 140 €, Selanik taverna eğlencesi 35 €, Manastır idadi girişi 3 €, Müze ve ören yeri giriş ücretleri 17 €, Tuna nehri tekne gezisi 15 €, Tüm öğle yemekleri, Seyahat sağlık sigortası 10 €. Türkiye sınırları içinde ücretsiz su servis edilecektir. Türkiye dışında su ücreti 1 €’dur.  Program dışı extra geziler yerinde hesaplanacaktır.

TAMGÖR TURİZM